Primena Zakona o uslovnom otpisu kamata i mirovanju poreskog duga je važna poruka i prilika da oni koji imaju neizmirene poreske obaveze uđu u sistem mirovanja duga. Želja je da 2013. bude godina čistih računa i da se tačno zna u kakvom su stanju javne finansije.Pomenuti zakon je i prva i poslednja prilika za to da oni koji imaju neizmirene poreske obaveze uđu u sistem mirovanja duga i potencijalno otpišu kamate, ali je i važno da tekuće obaveze, iz novembra i decembra, isplate do kraja godine, a najkasnije do 31. januara 2013. godine.
Državni sekretar Ministarstva finansija i privrede Vlade Republike Srbije Vlajko Senić ocenio je danas da je primena Zakona o uslovnom otpisu kamata i mirovanju poreskog duga važna poruka i prilika da oni koji imaju neizmirene poreske obaveze uđu u sistem mirovanja duga.
Senić je, gostujući u jutarnjem programu Radio-televizije Srbije (RTS), naglasio da je želja da 2013. bude godina čistih računa i da se tačno zna u kakvom su stanju javne finansije.
On je ponovio da je pomenuti zakon i prva i poslednja prilika za to da oni koji imaju neizmirene poreske obaveze uđu u sistem mirovanja duga i potencijalno otpišu kamate, ali i istakao da je važno da tekuće obaveze, iz novembra i decembra, isplate do kraja godine, a najkasnije do 31. januara 2013. godine.
Prema njegovim rečima, ti poreski obveznici onda ulaze u sistem u kojem mali poreski obveznik ima mirovanje glavnog duga u periodu od dve godine, do 31. decembra 2014. godine, a veliki do 31. decembra 2013. godine.
Ukoliko u tom periodu redovno plaćaju tekuće obaveze, nakon dve godine oni imaju mogućnost da u 24 rate otplate glavni poreski dug koji preostaje, objasnio je državni sekretar.
Reč je o stotinama milijardi dinara duga i više od dve trećine na ime kamata, tako da bi nastavak knjiženja tih dugova u suštini bio “mrtvo slovo na papiru”.
Usvajanje ovog zakona predstavlja korak napred u tome da se sredi situacija u toj oblasti na taj način da njegovom primenom svi mogu biti dobitnici, zaključio je Senić.